Home > Maritime services > Icebreaking

List of local offices.

Station Representative
Luleå

Anders Dahl
Luleå pilotage area
Strömörvägen 9
974 37  LULEÅ
Phone: +46 (0)10 - 478 4958
Cell: +46 (0)702 - 23 29 56
E-mail: anders.dahl@sjofartsverket.se

Piteå

Clas-Robert Johansson
Piteå Hamn AB
Box 716
941 28  PITEÅ
Phone: +46 (0)911 - 23 21 32
Cell: +46 (0)705 - 93 10 34
E-mail: clas.johansson@piteahamn.se 

Skellefteå

Werner Myrvang
Skellefte hamn Järnvägsleden 81
932 33 SKELLEFTEHAMN
Phone:  +46 (0)910 - 73 63 39
Cell: +46 (0)738 - 29 80 24
E-mail: werner.myrvang@skelleftea.se 

Umeå

Bernt Holmgren
Kvarken Ports
Umeå Hamn
913 32 HOLMSUND
Phone: +46 (0)90 - 16 32 90
Cell: +46 (0)703 - 27 17 29
E-mail: bernt.holmgren@kvarkenports.com

Örnsköldsvik

Mikael Johansson
Harbur master
Örnsköldsviks Hamn & Logistik AB Järvedsleden 4
891 60  Örnsköldsvik
Tel: +46 (0)660 - 787 14
Cell: +46 (0)706 - 32 46 15
E-mail: mikael.johansson@ovikshamn.se

Kramfors Jan Westerlund
Ödmark & And rsson AB Greisgatan 5
872 24 KRAMFORS
Tel: +46 (0)612 - 124 40, 12442
Mobil: +46 (0)702 - 24 34 64
E-mail: jan.westerlund@odmarkandersson.se

Sundsvall Mats Lundberg
Sundsvalls Hamn AB Box 722
851 21 SUNDSVALL
Cell: +46 (0)703 - 19 35 40
E-mail: mats.lundberg@sundsvallshamn.se

Iggesund

Nils Wigsten
Iggesunds Bruk
Hamnkontoret Skärnäs
825 80 IGGESUND
Phone: +46 (0)650 - 285 94
Cell: +46 (0)705 - 46 98 45
E-mail: nils.wigsten@iggesund.com

Söderhamn
Gävle

Dag Tendenby
Gävle pilotage area
805 95 GÄVLE
Phone: +46 (0)10 - 478 47 71
Cell: +46 (0)708 - 19 14 36
E-mail: dag.tedenby@sjofartsverket.se 

Stockholm

Per Stenhammar
Stockholm pilotage area
Phone: +46 (0)10 - 478 48 95
Mobil: +46 (0)709 71 83 01 
E-post: Per.Stenhammar@Sjofartsverket.se

Södertälje Mälaren

 

Susann Tolppola
Södertälje pilotage area
Slussgatan 11
151 71  SÖDERTÄLJE
Phone: +46 (0)10 - 478 48 02
Cell: +46 (0)708 - 21 28 78
E-mail: susann.tolppola@sjofartsverket.se

Oxelösund
Norrköping
inkl Gotland

Per Stenhammar
Stockholm pilotage area
Phone: +46 (0)10 - 478 48 95
Mobil: +46 (0)709 71 83 01 
E-post: Per.Stenhammar@Sjofartsverket.se

Västervik
Ölands södra udde
Tommy Andersson
Kalmar pilotage area
Bojgatan 4 392
31 KALMAR
Phone: +46 (0)480 - 49 38 41
Cell: +46 (0)708 - 47 22 68
E-mail: tommy.andersson@sjofartsverket.se 

Karlskrona
Karlshamn

Leif Svensson
Karlshamns Hamn Box 8
374 21 KARLSHAMN
Tel: +46 (0)454 - 30 50 24
Cell: +46 (0)709 - 77 35 51
E-mail: leif.svensson@karlshamnshamn.se

Åhus
Sölvesborg
Tommy Andersson
Kalmar pilotage area
Bojgatan 4
392 31 KALMAR
Phone: +46 (0)480 - 49 38 41
Cell: +46 (0)708 - 47 22 68
E-mail: tommy.andersson@sjofartsverket.se
 
Trelleborg

Jim Leveau
Trelleborgs Hamn AB
Box 26
231 21 TRELLEBORG
Phone: +46 (0)410 - 36 37 08
Cell: +46 (0)709 - 36 97 08
E-mail: jim.leveau@port.trelleborg.se

Malmö - Helsingborg

Anders Alestam
Malmö pilotage area
Box 855
201 80 MALMÖ
Phone: +46 (0)10 - 478 47 83
Cell: +46 (0)708 - 34 85 50
E-mail: anders.alestam@sjofartsverket.se

Halmstad

Jens Madsen
HallandsHamnar Halmstad AB Box 1
301 02 HALMSTAD
Phone: +46 (0)35 - 15 53 00
Cell: +46 (0)708 - 50 56 35
E-mail: jens.madsen@portofhalland.se

Falkenberg

Fredrik Swenson
Edvin Svenson Skeppsmäkleri AB 311 21 FALKENBERG
Phone: +46 (0)346 - 71 54 42
Cell: +46 (0)705 - 92 96 54
E-mail:  fredrik@edvin-svenson.se

Varberg

Bengt Burström
Hallands Hamnar Varberg AB
Box 18
Phone: +46 (0)340 - 649672
Cell: +46 (0)703 - 265036
E-mail: bengt.burstrom@portofhalland.se

Göteborg
Marstrand
Lysekil

Björn Garberg
Göteborg pilotage area
Hästeviksgatan 75 By 216
Tånguddens hamn
426 71 V:a FRÖLUNDA
Phone: +46 (0)10 - 478 47 73
Cell: +46(0)768 - 54 77 01
E-mail: bjorn.garberg@sjofartsverket.se

Marstrand-Strömstad Peter Sundberg
Fairway operations Westcoast
Södra Strandgatan 9-11
442 66 MARSTRAND
Phone: +46 (0)10 - 478 51 60
Cell: +46 (0)709 - 54 63 68
E-mail: peter.sundberg@sjofartsverket.se

Trollhättan
Vänern

Per Lagerström
Trollhättan Canal Box 949
461 29 TROLLHÄTTAN
Phone: +46(0)10 - 478 55 56
Mobile: +46(0)708 - 63 12 48
E-mail: per.lagerstrom@sjofartsverket.se

 

Contact

UserPhoto


Tel:

Dela artikeln