Start > Sjöfart > Isbrytning
Isbrytaren Frej bryter is

Isbrytarombudens uppgift är att:

  • fungera som kontaktperson mellan lokala intressenter och Isbrytarledningen
  • anmäla när händelser som påverkar vintersjöfarten inträffar
  • informera berörda parter om pågående och väntad sjöfart
  • sprida information från Isbrytarledningen till sjöfartsintressenter i sitt område
  • vara behjälplig när isbrytare anlöper hamn för proviantering, bunkring, besättningsbyte etc.

Förteckning över arbetsdistrikt och stationeringsorter för statens isbrytarombud.

Station Ombud Distriktsgräns
Luleå

Anders Dahl
Bottenvikens lotsområde
LULEÅ
Tel: 010 - 478 49 58
Mobil: 070 - 223 29 56 
E-post: anders.dahl@sjofartsverket.se

Svensk-finska gränsen
– St. Rebbens båk
Piteå

Clas-Robert Johansson
Piteå Hamn AB
PITEÅ
Tel: 0911-23 21 32                       
Mobil: 070 - 593 10 34
E-post clas.johansson@piteahamn.se

St. Rebbens båk – Nygråns fyr
Skellefteå

Lars Widelund
Skellefte hamn
SKELLEFTEÅ
Tel: 0910 - 73 63 38
Mobil: 0768 - 23 51 10
E-post: lars.widelund@skelleftea.se 

Nygråns fyr – Blackkallens fyr
Umeå

Patrik Rudolfsson
Kvarken Ports
Umeå hamn
UMEÅ
Tel: 090 - 16 32 90
Mobil: 0703 - 87 17 29
E-post: patrik.rudolfsson@kvarkenports.com

Blackkallens fyr – Järnäs stång
Örnsköldsvik

Mikael Johansson
Örnsköldsvik Hamn och Logistik AB
ÖRNSKÖLDSVIK
Tel: 0660 - 787 14
Mobil: 070 - 632 46 15
E-post: mikael.johansson@ovikshamn.se 

Järnäs stång – Högbonden
Kramfors

Dag Tedenby
Bottenhavet lotsområde
GÄVLE
Tel: 010 - 478 47 71 
Mobil: 0708 - 19 14 36
E-post: dag.tedenby@sjofartsverket.se 

Högbonden – Skarpuddens fyr
Sundsvall

Mats Lundberg
Sundsvall hamn AB
SUNDSVALL
Tel 060 - 19 35 40 
Mobil: 070 - 319 35 40
E-post: mats.lundberg@sundsvallshamn.se  

Skarpuddens fyr – 5 M syd Brämö fyr
Iggesund

Nils Wigsten
Iggesunds bruk
IGGESUND
Tel: 0650 - 285 94
Mobil: 0705 - 46 98 45 
E-post nils.wigsten@iggesund.com 

5 M syd Brämö fyr –5 M syd Agö fyr
Söderhamn
Gävle

Dag Tedenby
Lotsområde Bottenviken
GÄVLE
Tel: 010 - 478 47 71
Mobil: 0708 - 19 14 36
E-post: dag.tedenby@sjofartsverket.se

5 M syd Agö fyr – lat. genom Örskär
Stockholm

Per Stenhammar
Stockholms lotsområde
STOCKHOLM
Tel 010 - 478 48 95
Mobil: 0709 71 83 01 
E-post: Per.Stenhammar@Sjofartsverket.se

lat. genom Örskärs – Landsorts fyr

Södertälje
Mälaren

  

Susann Tolppola
Mälarens lotsområde
SÖDERTÄLJE                              
Tel:010 - 478 48 02
Mobil:  0708-21 28 78
E-post: susann.tolppola@sjofartsverket.se

Omfattar Mälaren och Södertälje kanal med kanalens inlopp från öppen sjö
Oxelösund
Norrköping
inkl Gotland

Jan Kärrman
Bråviken lotsområde
OXELÖSUND
Tel: 010 - 478 46 94
Mobil: 0734 - 32 10 08 
E-post: jan.karrman@Sjofartsverket.se

1 M väst Landsorts fyr - Utlängan
Västervik
Ölands södra udde

Tommy Andersson
Kalmar lotsområde
KALMAR
Tel: 0480 - 49 38 41
Mobil: 0708 - 47 22 68
E-post: tommy.andersson@sjofartsverket.se

 
Karlskrona
Karlshamn

Leif Svensson
Karlshamn hamn
KARLSHAMN
Tel: 0454 - 30 50 24
Mobil: 0709-77 35 51
E-post: leif.svensson@karlshamnshamn.se

Utlängan – Kråknabben
Åhus
Sölvesborg
Tommy Andersson
Kalmar lotsområde
KALMAR
Tel: 0480 - 49 38 41
Mobil: 0708 - 47 22 68
E-post: tommy.andersson@sjofartsverket.se
Kråknabben – Sandhammarens fyr
Trelleborg Jim Leveau
Trelleborgs hamn AB
Tel: 0410 - 36 37 00
Mobil: 0709 - 36 97 08
E-post jim.leveau@port.trelleborg.se
Sandhammarens fyr – Kuddarna (syd Klagshamn)
Malmö -

Anders Alestam
Malmö lotsområde
MALMÖ 
Tel: 010 - 478 47 83
Mobil: 0708 - 34 85 50
E-post: anders.alestam@sjofartsverket.se

Kuddarna (syd Klagshamn) –1M syd Barsebäck
Helsingborg

Anders Alestam
Malmö lotsområde
MALMÖ 
Tel: 010 - 478 47 83
Mobil: 0708 - 34 85 50
E-post: anders.alestam@sjofartsverket.se

1 M syd Barsebäck –2 M ost Båstad
Halmstad

Jens Madsen
Hallands hamnar Halmstad AB
HALMSTAD
Tel: 035 - 15 53 00
Mobil: 0708 - 50 56 35
E-post: jens.madsen@portofhalland.se

2 M ost Båstad – Marstens kummel (ca 4 M syd Falkenberg)
Falkenberg

Fredrik Swenson
Edvin Svenson Skeppsmäkleri AB
FALKENBERG
Tel: 0346 - 71 54 42
Mobil: 070 - 592 96 54
E-post:  fredrik@edvin-svenson.se

Marstens kummel – Stranninge
Varberg

Johan Börjesson
Hallands hamnar Varberg AB
VARBERG
Tel: 0340 - 880 00
Mobil: 0706 - 57 00 47
johan.borjesson@varberg.se

Stranninge – Nidingens fyr
Göteborg

Erik Waller
Göteborgs Hamn AB
GÖTEBORG
Tel: 031 - 368 75 15
Mobil: 0722 - 55 76 83
E-post: erik.waller@portgot.se

 
Marstrand-Strömstad

Peter Sundberg
Farledsservice Västkust
MARSTRAND
Tel: 010 - 478 51 60
Mobil: 0709 - 54 63 68
E-post: peter.sundberg@sjofartsverket.se

 
Trollhättan
Vänern

Per Lagerström
Trollhättekanal
TROLLHÄTTAN
Tel: 010-478 55 56
Mobil: 0708-63 12 48
E-post: per.lagerstrom@sjofartsverket.se

Omfattar Vänern, Trollhätte kanal och Göta älv

 

Dela artikeln