Bild på fyren

Se svenska TV-program ombord via satellit

 Se svenskt på TV via satellit

Ni som hellre vill se SVT-Europas dagliga satellitsändningar kan välja detta alternativ i stället för DVD-skivor.

För att kunna ta emot sändningarna krävs att fartyget har en parabol med ett "Universal-" LNB” (mikrovågshuvud) och en digital-tv-box som kan ta emot sändningar i krypterad Viaccess 2.6.

Sjömansservice står för den årliga abonnemangsavgiften och program-kortet. Om en CA-modul skulle behövas (gäller endast digital-tv-boxar med s k Common Interface och inte är förberedda för krypteringssystemet Viaccess) får fartyget stå för den kostnaden.

 Kanalen sänds digitalt över satelliten Sirius 2 och har en varierande räckvidd beroende på antennstorlek. På ett ungefär kan man ändå säga att räckvidden är över hela Europa, Norra Afrika samt stora delar av Mellanöstern.

Satellitmottagning beställs genom att kontakta Sjömansservice Media. Mer information om kanalens räckvidd kan fås på SVT World.
 

© Sjöfartsverket 2012
Sidan uppdaterad:  2009-09-22