Södertälje kanal och sluss populär
Nyhet 2020-06-30
fjol såldes 13 årskort. I år har 30 stycken redan sålts, men då har den största delen av förväntade fritidsbåtsresenärer inte börjat slussa än. Södertälje kanal och sluss är populär.
-Jag är övertygad om att den kraftiga ökningen av köp vid biljettautomaten beror på COVID-19. Människor har uppmärksammats av betydelsen att i möjligaste mån hålla avstånd, säger Patrik Skoglund, chef för Kanalcentralen i Södertälje.
-Flera nyblivna båtägare har faktiskt ringt mig och frågat i förväg hur man gör vid slussning, men det finns faktiskt inga frågor som återkommer regelbundet. Vi uppskattar verkligen att allmänheten ringer oss i förväg så vi får räta ut eventuella frågetecken innan de kommit hit.
I maj 2019 köptes 76 stycken slussbiljett vid biljettautomaten på väntbryggan och 78 stycken i slussen. För juni noterades statistiken 259/162.
I maj 2020 köptes 127 stycken slussbiljetter vid biljettautomaten på väntbryggan och 41 stycken i slussen. För juni noteras statistiken 358/154.
