Gå till meny Gå till innehåll Gå till kontakt
MSW Reportal

Oden kartlägger isen mellan Nordpolen och Alpha Ridge

Nyhet 2025-09-09
Oden bryter is norr om Arktis

Expeditionen med isbrytarna Oden och Louis S. St-Laurent fortsätter. Färden från Nordpolen mot Alpha Ridge har bjudit på utmaningar med vallar, dimma och säkerhetsrisker – men också på värdefulla forskningsresultat, nya isobservationer och en stark gemenskap ombord.

Äntligen har resebrev nummer två nummer två anlänt från Canada-Sweden Arctic Ocean 2025. Som vi nämnde i det tidigare resebrevet har Oden med sig kanadensiska kompisen Louis S. St-Laurent – som utför mätningar och bryter is växelvis.

Hittills har de inte behövt använda helikopter för navigering genom isen utan satellitbilder har varit tillräckligt – vilket innebär att helikoptern kan användas på plats på forskningsstationerna. Däremot har dimma försvårat både för helikoptern och för säkerheten på isen. Både med tanke på isen delvis tunnhet men också på grund av isbjörnsskyddet.

Färd från Nordpolen mot Alpha ridge

Efter Nordpolen styrde kosan mot Alpha Ridge. Isvägen dit var gediget homogent med 9/10+ istäckning i området. Expeditionen fick vid ett tillfälle vända och byta kurs – på grund av de kraftiga vallsystem – för att inte utrustningen skulle komma till skada. Men trots detta är expeditionsledningen nöjd med det material som samlades in på den rutten då det är ett mycket besvärligt område. Expeditionen kartlade med multibeam-lodet på nordgående benet samtidigt som den seismiska utrustningen användes på det södra benet.

Vintern är på väg

Isen har varit fortsatt mer lättarbetad än tidigare år. Endast 10% av isen har varit så pass tjock att de varit tvungna att runda den. Det betyder inte nödvändigtvis att det fleråris utan det räcker med hoptryckt ettårig is för att vallarna ska uppnå 6 till 8 meter. Svårt att förklara variationerna men en sak kan vi konstatera: Det är väldigt positivt att det bildas massor med ny is varje år och vi kan redan nu se att vintern är på väg.

Djurlivet har varit fortsatt skralt under årets expedition. Till viss del har vi vår utrustning och fartygen, som tar plats och väsnas, skrämt bort djurlivet. Vi håller tummarna för att det kommer mer till nästa brev.

Men djurlivet ombord är något som få flyr från.

– Stämningen ombord har varit mycket bra. Vi försöker anordna lite event i form av salsadans, biokvällar och pingisturneringar för att öka gemenskap. Gymmet är en populär plats under folks lediga tider och studenter varvar föreläsningar med praktiskt deltagande i deras respektive forskningsprojekt, säger Mattias Petersson, befälhavare på Oden.

Rekommenderad läsning

Frej ut på isbrytning

Isbrytning

Vi ser till att alla svenska hamnar kan ha öppet året runt.

Driften av isbrytare