Oden når Nordpolen – startskott för årets polarforskningsexpedition
Nyhet 2025-08-22

Isbrytaren Oden är återigen ute på polarforskningsexpedition – hennes elfte resa till Nordpolen sedan premiären 1991. Tillsammans med forskare från Sverige och Kanada ska hon kartlägga havsbotten i Norra ishavet och bana väg för ny kunskap om klimat, resurser och miljö.
Äntligen är Oden ute på årets polarforskningsexpedition Canada-Sweden Arctic Ocean 2025 ledd av Polarforskningssekretariatet och The Geological Survey of Canada, Land och Mineral Sector.
Expeditionen – som går av stapeln mellan 9 augusti till den 19 september – blir elfte gången Oden når Nordpolen sedan hennes premiärexpedition 1991.
Syftet med årets expedition är att kartlägga havsbotten i Norra ishavet för att säkerställa rättslig ram för fredlig användning, rättvis resursfördelning och rätt sorts skydd för den marina miljön. I kombination sker också ett Early Career Scientist-program för att främja unga forskare där studenterna varvar teoretiska studier med observationer och provtagningar i maritima miljöer.

Hittills har det varit relativt lätt is från iskanten till Nordpolen, där isen även krupit längre upp än tidigare år.
– Det var lättare is i starten i år på grund av mycket förstaårsis och inte så mycket gammal is som låg kvar vid Nordpolen. Vi gick upp längs nollmeridianen och går nu söderut på andra sidan av globen. Där väntar betydligt mer is, berättar Kapten Mattias Petersson.

Oden har fått sällskap av den kanadensiska kompisen och isbrytaren CCGS Louis. St-Laurent – Kanadas största och starkaste isbrytare – vilket gör arbetet lättare då Oden och Louis kan köra växelvis när den tyngre isen väntar.