59 miljoner ska minska Sjöfartsverkets utsläpp
Nyhet 2026-07-06
Sjöfartsverket får 59 miljoner kronor för att minska användningen av fossila bränslen. Pengarna ska bland annat användas till HVO100 och biometanol för fartyg, hållbart flygbränsle till helikoptrar, eldrivna arbetsmaskiner och energieffektiv uppvärmning av båtar.
Tidigare i år gav regeringen Naturvårdsverket i uppdrag att kartlägga vilka statliga myndigheter som snabbt kan ställa om från fossila till fossilfria drivmedel. Kartläggningen visar att elva myndigheter tillsammans kan ersätta omkring 16 miljoner liter fossila bränslen under 2026. För att möjliggöra omställningen har regeringen avsatt 500 miljoner kronor i vårändringsbudgeten.
Med finansieringen kan Sjöfartsverket genomföra flera åtgärder redan under året som annars hade behövt skjutas på framtiden. Satsningen minskar myndighetens klimatpåverkan och bidrar till en snabbare omställning till fossilfria transporter.
Sjöfartsverket har en omfattande fartygs- och fordonsflotta där många enheter är äldre. De nya medlen gör det möjligt att minska utsläppen från dagens verksamhet samtidigt som myndigheten fortsätter arbetet med att successivt förnya flottan.
En stor del av satsningen handlar om att ersätta fossil diesel med HVO100 och att använda biometanol där det är möjligt. För Sjöfartsverkets helikoptrar innebär satsningen också en ökad användning av SAF (Sustainable Aviation Fuel), ett mer hållbart flygbränsle.
Två eldrivna uppvärmningssystem och ett bergvärmesystem ska installeras för att värma lotsbåtar vid kaj.
Satsningen omfattar även inköp av drönare som kan minska behovet av transporter med båt, exempelvis vid kontroll av sjösäkerhetsanordningar. Dessutom ska Sjöfartsverket upphandla en lättare hybridbåt för arbetet med farledsunderhåll. Sju hjullastare kommer också att ersättas med eldrivna motsvarigheter.
Läs mer hos Naturvårdsverket