Gå till meny Gå till innehåll Gå till kontakt
MSW Reportal

Kontakt

Välkommen att kontakta isbrytarverksamheten.

En person arbetar vid två skärmar.
Isbrytarledningen (OPC) leder den statliga isbrytningen.

Isbrytarledningen OPC

Isbrytarledningen är ett nav för all statlig isbrytning i Sverige och är lokaliserad i Norrköping. Isbrytarledningen följer trafik-, is- och väderläge dagligen under säsong och beslutar om restriktioner, dispenser, geografiska områden för isbrytarna samt isbrytargränser. 

Isbrytarledningen nås på telefon 0771-632525 under kontorstid, kl. 8.00 - 16.30.

För brådskande operativa frågor utanför kontorstid kontaktas beredskapshavande på samma telefonnummer som ovan.

Epost: opc@sjofartsverket.se

Tjänsten Ice Info

Inom Sjöfartsverket är det sjö- och flygräddningscentralen, JRCC, som har fått uppdraget att svara för tjänsten ICE Information.

Tjänsten innebär i korthet:

  • Ta emot passageanmälan (ATP) från fartyg, samt ge den första informationen om isläget, isbrytarnas läge samt eventuella dirigeringar
  • Ta emot ankomstmeddelande.
  • Ta emot avgångsmeddelande, samt i samband med avgång ge den senaste informationen till fartygen
  • ICE Info vidarebefordrar informationen till berörda, genom det gemensamma systemet IBNet.
  • ICE Info delger fartygen dirigeringsvägar och kontaktinformation.
  • ICE Info förmedlar vid behov kontakter mellan isbrytare och fartyg.

Ice Info nås via tfn +46 (0)10-492 76 00 eller e-post ice.info@sjofartsverket.se

Isbrytarombud

Isbrytarombudens uppgift är att:

  • fungera som kontaktperson mellan lokala intressenter och isbrytarledningen
  • anmäla när händelser som påverkar vintersjöfarten inträffar
  • informera berörda parter om pågående och väntad sjöfart
  • sprida information från Isbrytarledningen till sjöfartsintressenter i sitt område
  • vara behjälplig när isbrytare anlöper hamn för proviantering, bunkring, besättningsbyte etc
Station Ombud Distriktsgräns
Luleå
  

Emma Hellström
Bottenvikens lotsområde
LULEÅ
Tel: 010 - 478 60 57
Mobil: 0727 - 24 60 57
E-post: emma.hellstrom@sjofartsverket.se
Svensk-finska gränsen – St. Rebbens båk
Piteå

Clas-Robert Johansson
Piteå Hamn AB
PITEÅ
Tel: 0911-23 21 32                       
Mobil: 070 - 593 10 34
E-post clas.johansson@piteahamn.se
St. Rebbens båk – Nygråns fyr
Skellefteå
  


Lars Widelund
Skellefte hamn
SKELLEFTEÅ
Tel: 0910 - 73 63 38
Mobil: 0768 - 23 51 10
E-post: lars.widelund@skelleftea.se
Nygråns fyr – Blackkallens fyr
Umeå

Patrik Rudolfsson
Kvarken Ports
Umeå hamn
UMEÅ
Tel: 090 - 16 32 90
Mobil: 0703 - 87 17 29
E-post: patrik.rudolfsson@kvarkenports.com
Blackkallens fyr – Järnäs stång
Örnsköldsvik Mikael Johansson
Örnsköldsvik Hamn och Logistik AB
ÖRNSKÖLDSVIK
Tel: 0660 - 787 14
Mobil: 070 - 632 46 15
E-post: mikael.johansson@ovikshamn.se
Järnäs stång – Högbonden
Kramfors
  

Anders Nilsson
Gävle lotsområde Bottenhavet
Sundsvalls lotsstation
Tel: 010 - 478 47 79 
Mobil: 0721 - 42 11 49
E-post: anders.nilsson@sjofartsverket.se
Högbonden – Skarpuddens fyr
Sundsvall

  
Mats Lundberg
Sundsvall hamn AB
SUNDSVALL
Tel 060 - 19 35 40 
Mobil: 070 - 319 35 40
E-post: mats.lundberg@sundsvallshamn.se 
Skarpuddens fyr – 5 M syd Brämö fyr
Iggesund

  

Kenneth Larsson
Iggesunds bruk
IGGESUND
Tel: 0650 - 28 488
Mobil: 0702 - 03 67 61
E-post kenneth.larsson@holmen.com
5 M syd Brämö fyr –5 M syd Agö fyr
Söderhamn
Gävle

  

Dag Tedenby
Lotsområde Bottenviken
GÄVLE
Tel: 010 - 478 47 71
Mobil: 0708 - 19 14 36
E-post: dag.tedenby@sjofartsverket.se
5 M syd Agö fyr – lat. genom Örskär
Stockholm

  

Per Stenhammar
Stockholms lotsområde
STOCKHOLM
Tel 010 - 478 48 95
Mobil: 0709 71 83 01 
E-post: Per.Stenhammar@sjofartsverket.se
lat. genom Örskärs – Landsorts fyr
Södertälje
Mälaren  

  

Susann Tolppola
Mälarens lotsområde
SÖDERTÄLJE                              
Tel:010 - 478 48 02
Mobil:  0708-21 28 78
E-post: susann.tolppola@sjofartsverket.se
Omfattar Mälaren och Södertälje kanal med kanalens inlopp från öppen sjö
Oxelösund
Norrköping
inkl Gotland

  

Jimmy Rosander
Bråviken lotsområde
OXELÖSUND
Tel: 010 - 478 48 25
Mobil: 0708 - 19 12 97
E-post: jimmy.rosander@sjofartsverket.se
1 M väst Landsorts fyr - Utlängan
Västervik
Ölands södra udde

Tommy Andersson
Kalmar lotsområde
KALMAR
Tel: 0480 - 49 38 41
Mobil: 0708 - 47 22 68
E-post: tommy.andersson@sjofartsverket.se
 
Karlskrona
Karlshamn

  

Leif Svensson
Karlshamn hamn
KARLSHAMN
Tel: 0454 - 30 50 24
Mobil: 0709-77 35 51
E-post: leif.svensson@karlshamnshamn.se
Utlängan – Kråknabben
Åhus
Sölvesborg

  

Tommy Andersson
Kalmar lotsområde
KALMAR
Tel: 0480 - 49 38 41
Mobil: 0708 - 47 22 68
E-post: tommy.andersson@sjofartsverket.se
Kråknabben – Sandhammarens fyr
Trelleborg

  

Jim Leveau
Trelleborgs hamn AB
Tel: 0410 - 36 37 00
Mobil: 0709 - 36 97 08
E-post jim.leveau@port.trelleborg.se 
Sandhammarens fyr – Kuddarna (syd Klagshamn)
Malmö 

  

Anders Alestam
Malmö lotsområde
MALMÖ 
Tel: 010 - 478 47 83
Mobil: 0708 - 34 85 50
E-post: anders.alestam@sjofartsverket.se
Kuddarna (syd Klagshamn) –1M syd Barsebäck
Helsingborg

  

Anders Alestam
Malmö lotsområde
MALMÖ 
Tel: 010 - 478 47 83
Mobil: 0708 - 34 85 50
E-post: anders.alestam@sjofartsverket.se
1 M syd Barsebäck –2 M ost Båstad
Halmstad

  

Jens Madsen
Hallands hamnar Halmstad AB
HALMSTAD
Tel: 035 - 15 53 00
Mobil: 0708 - 50 56 35
E-post: jens.madsen@portofhalland.se
2 M ost Båstad – Marstens kummel (ca 4 M syd Falkenberg)
Falkenberg

  

Fredrik Swenson
Edvin Svenson Skeppsmäkleri AB
FALKENBERG
Tel: 0346 - 71 54 42
Mobil: 070 - 592 96 54
E-post:  fredrik@edvin-svenson.se
Marstens kummel – Stranninge
Varberg
  

Johan Börjesson
Hallands hamnar Varberg AB
VARBERG
Tel: 0340 - 880 00
Mobil: 0706 - 57 00 47
johan.borjesson@varberg.se
Stranninge – Nidingens fyr
Göteborg

Erik Waller
Göteborgs Hamn AB
GÖTEBORG
Tel: 031 - 368 75 15
Mobil: 0722 - 55 76 83
E-post: erik.waller@portgot.se
 
Marstrand-Strömstad VAKANT  
Trollhättan
Vänern


Susanna Olsson
Trollhätte kanal
TROLLHÄTTAN
Tel: 010 - 478 55 70
Mobil: 0708 - 47 22 63
E-post: susanna.olsson@sjofartsverket.se
Omfattar Vänern, Trollhätte kanal och Göta älv

Senast uppdaterad 2021-03-18